Poznańska Konferencja H2 2024
12-13 listopada 2024


„WODÓR PALIWEM PRZYSZŁOŚCI

W TRANSPORCIE ZBIOROWYM”

W 2024 roku w wielu regionach naszego kraju zorganizowano co najmniej kilkanaście eventów i Konferencji poświęconych dekarbonizacji przemysłu, energetyki oraz transportu z wykorzystaniu zeroemisyjnego wodoru. Uznając, że Konferencja to doskonałe miejsce, aby spotkać się w możliwie szerokim gronie osób, organizacji oraz instytucji, które mają lub mogą mieć wpływ na dynamikę rozwoju tego sektora, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji RP Oddz. w Poznaniu w dniach 12-13 listopada zorganizowało Poznańską Konferencję H2.

Wyróżnikiem Poznańskiej Konferencji H2, w stosunku do innych już zrealizowanych w kraju Konferencji wodorowych, był dobór tematów prelekcji oraz paneli dyskusyjnych  w całości poświęconych, wyłącznie   wykorzystaniu wodoru w transporcie drogowym. W konferencji wzięli udział przedstawiciele samorządów, jednostek naukowych, organizatorów i operatorów transportu zbiorowego, producentów pojazdów oraz innych środowisk związanych z transportem zbiorowym. Tematyka Konferencji obejmowała ważne zagadnienia związane z rozwojem technologii pojazdów wodorowych i infrastruktury przeznaczonej do obsługi i eksploatacji takich pojazdów. Przedstawione referaty i dyskusje nakierowane były nie tylko na aspekty eksploatacyjne i środowiskowe, ale również ekonomiczne. W panelach dyskusyjnych, jak również w treściach wygłoszonych prelekcji, uczestnicy Konferencji wskazywali na brak przepisów prawnych wspierających dynamikę rozwoju wodoru jako źródła napędu w transporcie drogowym.

Przy względnie dobrze funkcjonującym wsparciu finansowym operatorów komunikacji miejskiej przez państwo na etapie zakupu taboru, przedsiębiorcy sygnalizują jednak na potrzebę podobnego wsparcia umożliwiającego przystosowanie infrastruktury zaplecza technicznego do obsługi pojazdów wodorowych. W dyskusji, mocno wybrzmiało również oczekiwanie operatorów w sprawie uruchomienia mechanizmu rekompensaty, wynikającej ze znacznej różnicy pomiędzy ceną zakupu oleju napędowego, energii elektrycznej w stosunku do wodoru jako alternatywnych źródeł napędu. W świetle dzisiejszych realiów, to cena wodoru jest główną determinantą, która blokuje  wybór napędu wodorowego na etapie decyzji zakupu nowego taboru. Dużą wartością dodaną Konferencji był wyjazd jej uczestników, autobusem wodorowym do Stacji Obsługi Autobusów Wodorowych oraz Stacji Tankowania Wodoru.